EVART
Dia

Zavolejte nám

+420 736 630 796

Náměstí Na Sádkách 702

252 41 Dolní Břežany

Otvírací doba: 09:00 - 16:00

info@evart-dia.cz

Diabetes info

Co je diabetes mellitus?

Diabetes je pro svůj vysoký výskyt v populaci a závislosti na negativních jevech současného způsobu života pokládán za civilizační onemocnění. K jeho vzniku totiž ve většině případů přispívá život ve stresu, nadměrný příjem energie, nevhodné složení potravy a nedostatek pohybu, tedy faktory, které také velmi často vedou k obezitě. Pouze asi u 8 % diabetiků se onemocnění rozvine na základě vrozených genetických dispozic nebo nějaké druhotné příčiny (např. postižení slinivky břišní, po užívání diabetogenních léků aj.). Nevhodný životní styl však může uspíšit vznik diabetu a komplikovat průběh onemocnění.

Základní příčinou cukrovky je neschopnost organismu produkovat nebo efektivně využívat životně důležitý hormon inzulín, který je zodpovědný za přeměnu stravy v energii. Základní úlohou inzulinu je vychytávat cukr (hlavní zdroj energie pro organismus) z krve a předávat ho životně důležitým orgánům a tkáním.

Jaké typy diabetu rozlišujeme a jaké jsou jejich příznaky?

Diabetes 1. typu: Diabetici 1. typu neprodukují žádný inzulin. Začátek onemocnění u nich probíhá většinou náhle a může být dost dramatický. Provází ho prudký váhový úbytek, velká žízeň a časté močení, někdy i velké nechutenství nebo naopak „vlčí hlad“, zvracení, bolesti břicha nebo i porucha vědomí až bezvědomí. Tento typ diabetu se může projevit v jakémkoliv věku, ale nejčastěji postihuje děti a dospívající.

Diabetes 2. typu: U diabetika 2. typu obvykle pokračuje produkce inzulinu, ale z nejrůznějších důvodů klade organismus překážky k jeho správnému využití a dochází tedy k relativnímu nedostatku inzulinu. Jedná se převážně o onemocnění středního a vyššího věku (vzniká často po 40. roce života) a vedle vrozené náchylnosti podporují jeho vznik nadváha (60 - 90 % diabetiků tohoto typu je obézních), nedostatek pohybu a duševní stresy. Diabetes 2. typu v naší i celosvětové populaci převládá, 92 % diabetiků se řadí právě mezi diabetiky 2. typu.

Začátek diabetu 2. typu je na rozdíl od diabetu 1. typu často nenápadný a někdy se zjistí až při rozvoji diabetických komplikacích, např. při selhání ledvin, poruchách zraku nebo vředech na nohou. Vedle typických příznaků provázejících vysokou hladinu krevního cukru, jako je žízeň, časté močení a hubnutí, se mohou u diabetu 2. typu objevit i velká únavnost, opakované infekce (zejména plísňové, doprovázené svěděním), špatné hojení ran apod.

  Jak předcházet vzniku diabetu 2. typu?

  Jak již bylo řečeno, počet nemocných s diabetem 2. typu neustále roste. Na rozvoji onemocnění se kromě genetických vlivů podílejí i vlivy vnější. Mezi významné rizikové faktory rozvoje onemocnění patří nadváha a obezita (zejména hromadění tuku v oblasti břicha), nedostatek pohybu a nezdravé stravování. Redukcí hmotnosti u osob s nadváhou a obezitou a dodržováním zásad zdravé životosprávy lze pak riziko vzniku onemocnění významně snížit.

  Mezi zásady zdravé životosprávy patří:

 • pravidelná a přiměřená pohybová aktivita
 • zdravé stravování
 • nekouřit
 • vyhýbat se stresovým situacím

  Základní pravidla racionální výživy:

 • pestrá strava s dostatkem všech základních živin, minerálů a vitaminů
 • pravidelnost v jídle (3-5x denně)
 • dostatečný příjem tekutin (1,5 – 2,0 l denně dle individuálních potřeb)
 • omezit alkohol – muži max. 20 – 30 g denně = 0,5 l piva nebo 2 dl vína nebo 0,5 dl destilátu, ženy poloviční množství
 • omezit solení
 • dostatek ovoce, zeleniny, vlákniny (nejvíce vlákniny se nachází v ovoci, zelenině, luštěninách, celozrnných výrobcích)
 • omezit množství živočišných tuků v potravě, upřednostňovat rostlinné oleje a másla na úkor živočišných tuků (máslo, sádlo), omezit tučné potraviny – tučné sýry, uzeniny, smažená jídla, smetanové omáčky, smažené brambůrky, moučníky, plněné sušenky
 • omezit druhotně zpracovaná masa: uzeniny, paštiky, sekaná, hamburgery

Naše sklady a pobočky

Glukometry

Accu-Chek: 800 111 800
mylife: 800 500 501

Inzulínové pumpy

Accu-Chek: 724 133 301
mylife: 800 140 440

Poradenství

Potřebujete poradit neváhejte a kontakujte infolinky

DOTAZ NA DOSTUPNOST PRODUKTŮ: